Problem 1 :
Find a 12% tip on a check for $40.
Problem 2 :
Estimate the tax on shoes that cost $68.50 when the sales tax rate is 8.25%.
Problem 3 :
The dinner check for Mr. David’s family is $70. If a tip of 15% is paid, How much total money should Mr. David pay ?
Problem 4 :
If the sales tax rate is 6%, find price of the shirt after sales tax on a shirt that costs $30.
Problem 5 :
In a department store, a $50 dress is marked, "Save 25%." What is the discount? What is the sale price of the dress?
Problem 6 :
Mr. Michael wants to buy a $20 jar of candy labeled, "30% off". If the sales tax rate is 6%, how much should Mr. Michael pay for the jar of candy?
Problem 7 :
At Best Buy they have a stereo system that sells for $2200 and is on 15% discount sale and sales tax is 7%. What is the final cost?
Problem 8 :
If you go out to eat with 3 friends and your meal was $80, there is 5% sales tax and you should tip the waiter 10%. How much should each person pay?
1. Answer :
= 12% of 40
Convert the percent to decimal.
= 0.12 ⋅ 40
Multiply 0.15 and 70.
= 4.8
2. Answer :
First round $68.50 to $70 and 8.5% to 8%.
8% of 70 = (8%)(70)
Convert the percent to decimal.
= 0.08 ⋅ 70
= 5.60
The sales tax is about $6.
3. Answer :
Total amount of money :
= Bill for Food + Tip
= 70 + 15% of 70
Convert the percent to decimal.
= 70 + 0.15 ⋅ 70
Multiply 0.15 and 70.
= 70 + 10.5
= 80.5
Mr. David should pay $80.50.
4. Answer :
Price after sales tax :
= Original price + Sales tax
= 30 + 6% of 30
Convert the percent to decimal.
= 30 + 0.06 ⋅ 30
Multiply 0.06 and 30.
= 30 + 1.8
= 31.8
The price after the sales tax is $31.80.
5. Answer :
Discount :
= 25% of 50
= (25%)(50)
Convert the percent to a decimal.
= 0.25 ⋅ 50
Multiply 0.25 and 50.
= 12.50
The discount is $12.50.
Sale price of the dress can be found by subtracting the discount from the marked price.
Price after after discount :
= Marked price - Discount
= 50 - 12.5
= 37.50
The sale price of the dress is $37.50.
6. Answer :
Discount :
= 30% of 20
= (30%)(20)
Convert the percent to a decimal.
= 0.3 ⋅ 20
Multiply 0.3 and 20.
= 6
The discount is $6.
Price after after discount :
= Marked price - Discount
= 20 - 6
= 14
The sale price is $14.
Price after after sales tax :
= Sale price + Sales tax
= 14 + 6% of 14
= 14 + 0.06 ⋅ 14
= 14 + 0.84
= 14.84
Mr. Michael should pay $14.84.
7. Answer :
Discount :
= 15% of 2200
= (15%)(2200)
Convert the percent to a decimal.
= 0.15 ⋅ 2200
Multiply 0.15 and 2200.
= 330
Cost after after discount :
= Marked price - Discount
= 2200 - 330
= 1870
Cost after after sales tax :
= Sale price + Sales tax
= 1870 + 7% of 1870
= 1870 + 0.07 ⋅ 1870
= 1870 + 130.9
= 2000.90
The final cost is $2000.90.
8. Answer :
Cost of meal after sales tax :
= Cost of meal + Sales tax
= 80 + 5% of 80
= 80 + 0.05 ⋅ 80
= 80 + 4
= 84
Cost of meal after tip :
= Cost of meal after sales tax + Tip
= 84 + 10% of 84
= 84 + 8.4
= 92.4
Total cost of meal for 4 people is $92.40.
(4 people = you + 3 friends)
Cost per person :
= 92.40/3
= 30.80
So, each person should pay $30.80.
Kindly mail your feedback to v4formath@gmail.com
We always appreciate your feedback.
©All rights reserved. onlinemath4all.com
Feb 22, 25 01:36 AM
Feb 21, 25 08:51 AM
Feb 21, 25 08:50 AM